top of page

Процедура отримання статусу біженця у Норвегії.

ПРОЦЕДУРА ОТРИМАННЯ СТАТУСУ БІЖЕНЦЯ В НОРВЕГІЇ

 

Біженець - особа , підвержена переслідуванню на батьківщині. Прохач притулку - особа, що прибула до Норвегії без попередження , за власною ініціативою і клопоче про надання захисту та отримання статусу біженця. У разі задоволення заяви , прохач притулку називатиметься біженцем . У разі відхилення заяви про надання притулку , Ви повинні залишити Норвегію . При відхиленні заяви про надання притулку , Ви не маєте права клопотати про інші форми дозволу на перебування і роботу в Норвегії . Якщо Ви бажаєте приїхати працювати до Норвегії , Вам слід клопотати про дозвіл на роботу.

 

ПРИТУЛОК

 

Особа має право на притулок у Норвегії , якщо у неї є вагомі підстави побоюватися переслідувань у своїй країні. Підставою для переслідування можуть бути : расова , релігійна чи національна приналежність , членство в особливій соціальній групі , а також політичні погляди. Переслідування має носити індивідуальний характер. Страх бути схильним переслідуванню повинен також бути причиною того , що особа не бажає повертатися на батьківщину , де влада не може або не хоче захистити його від переслідувань. Переслідування , спрямоване проти жінок , а також переслідування через сексуальну орієнтацію , також може бути підставою для надання притулку. Як переслідування з боку місцевої влади , так і з боку інших осіб , наприклад , збройних формувань або членів сім'ї , можуть стати підставою для надання притулку. Вам не буде надано статус біженця в разі , якщо Ви можете знайти захист у влади на батьківщині або переїхати в безпечний регіон Вашої країни. Загальні економічні проблеми на батьківщині також не можуть служити підставою для надання виду на проживання в Норвегії .

 

ПОДАЧА І РОЗГЛЯД ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ

 

Після звернення Заявника з заявою про притулок , імміграційна влада перевіряють , чи є у нього які-небудь вагомі підстави для отримання статусу біженця і чи не прибув він з будь-якої " безпечної" країни ( Дублінська конвенція) . Незабаром після прибуття до Норвегії , прохач притулку буде викликаний на інтерв'ю. Під час першого інтерв'ю , якщо необхідно , імміграційна влада надає безкоштовного перекладача. Зазвичай інтерв'ю разом з перекладом проходить півтори - дві години . Рішення за результатами інтерв'ю оголошується Вам в той же день або пізніше . Матеріали співбесіди і заповнена анкета заяви про надання притулку складуть основу для розгляду можливості надання притулку. Ви можете прийти на інтерв'ю в супроводі адвоката або будь-якого іншого , що підтримує Вас людини. Імміграційна служба запросить перекладача , який знає ту мову , яку Ви вказали при заповненні анкети клопотання. Крім того , відповідно до закону у Вас є право привести свого перекладача . Якщо у Вас є докази причин і подій , які змусили Вас залишити батьківщину , принесіть їх з собою . Ви можете принести з собою будь-які докази , що підтверджують той факт , що Ви піддавалися переслідуванням . Якщо Ви не отримуєте притулку , норвезька влада автоматично розглядає можливість надання дозволу на перебування в Норвегії з міркувань безпеки або з гуманітарних причин. У цьому випадку повинні мати місце сильні людські фактори як , наприклад , при наявності серйозного захворювання або складної ситуації для малолітніх дітей. Такі моменти часто розглядаються у світлі важких умов на батьківщині , наприклад , в післявоєнний період.

 

ДОЗВІЛ НА ПЕРЕБУВАННЯ З міркувань безпеки

 

За відсутності у Вас підстав для отримання притулку , Ви можете отримати дозвіл на перебування в Норвегії з міркувань безпеки , якщо повернення на батьківщину не буде для Вас безпечним. Наприклад , це може мати місце у разі загальної неспокійної обстановки у Вас на батьківщині , де Ваше життя може бути піддана небезпеки , або за наявності ризику бути підданим катуванню або іншим видам знущань.

 

ОСКАРЖЕННЯ ВІДМОВИ

 

Якщо Директорат у справах іноземців ( Utlendingsdirektoratet ) відхилить Вашу заяву про притулок , Ви можете оскаржити це рішення. Апеляція повинна бути подана не пізніше трьох тижнів після отримання адвокатом рішення Директорату . Спочатку апеляція буде розглянута Директоратом на предмет наявності нових обставин у Вашій справі . Як правило , Вам буде дозволено перебувати в Норвегії в період розгляду апеляції. Однак , це не стосується тих справ , де на думку Директорату явно отстутствует необхідність у наданні притулку . Якщо Директорат у справах іноземців не знайде підстав для зміни свого рішення , справу буде відіслано до Комісії у справах іноземців ( UNE ) .

 

ВИЇЗД З КРАЇНИ

 

Якщо норвезькі влада відхилила заяву про надання притулку і за відсутності підстав для надання дозволу на перебування з міркувань безпеки або з гуманітарних причин , Ви повинні залишити країну. Вам слід звернутися в поліцію і обговорити добровільне повернення на батьківщину. Як альтернатива Ви можете звернутися в Міжнародну міграційну організацію ( IOM ) для отримання допомоги для повернення. IOM може також подбати про зустріч Вас після прибуття на батьківщину , якщо Ви цього побажаєте . Якщо Ви не покинете країну добровільно , то Вашою депортацією займеться поліція. Вона може здійснюватися і в примусовому порядку. У цьому випадку Ви будете зобов'язані повернути норвезькій державі суму витрат на депортацію .

 

48 - годиннапроцедура

 

З 01 січня 2004 року було введено 48 - годинна процедура розгляду заяв про притулок від осіб , що прибувають з країн , які спочатку розглядаються Директоратом у справах іноземців як безпечні . Вельми незначна частина прохачів притулку з передбачуваними безпідставними заявами отримує дозвіл на перебування в Норвегії . Ваша заява буде розглянута індивідуально , але швидше, ніж звичайні заяви ( на протязі 48 годин) , і із застосуванням спрощеної процедури. Для отримання додаткових відомостей про притулок у Норвегії Ви можете відвідати сайт noas.org

 

bottom of page