top of page

Процедура отримання статусу біженця у Фінляндії.

ПРОЦЕДУРА ОТРИМАННЯ СТАТУСУ БІЖЕНЦЯ У ФІНЛЯНДІЇ

 

У законодавстві Фінляндії є два основних типи статусу біженця : "статус біженця згідно Женевської конвенції" ( надається тим , для кого існує небезпека переслідування в країні проживання за ознакою раси , релігії , громадянства, належності до соціальної групи або висловлювання політичних поглядів ) і "дозвіл на проживання , заснованийй на необхідності захисту "( надається в тому випадку, якщо існує загроза смертної кари , тортур , насильства або приниження людської гідності в країні проживання ) .

 

Іноді тимчасовий дозвіл на проживання може бути дано без присвоєння статусу біженця , якщо існують додаткові обставини гуманітарного характеру і висилка в іншу країну неможлива з якихось причин (наприклад , у разі проблем зі здоров'ям ) - це ще одна можливість тимчасово залишитися у Фінляндії. Практично , відмінності між цими трьома варіантами невеликі ,   соціальна допомога, що надається однакова в усіх випадках.

 

 

 

 

Якщо Ви звертаєтеся з клопотанням на кордоні або на території Фінляндії , то рішення приймається Директоратом з Імміграції ( Ulkomaalaisvirasto , Directorate of Immigration ) . Звертатися до Посольства Фінляндії з проханням про надання притулку не можна.

 

У будь-якому випадку спочатку дається тимчасовий дозвіл на проживання , зазвичай строком на один рік. Ви можете отримати постійний дозвіл на проживання , якщо проживете у Фінляндії з тимчасовим дозволом не менше двох років безперервно ( не виїжджаючи з країни) . Постійний дозвіл на проживання дає Вам право працювати. З постійним дозволом на проживання Ви можете вільно їздити по Фінляндії і виїжджати за її межі , вибирати і змінювати місце проживання.

 

1 . Процедура отримання статусу біженця

 

У Фінляндії процедура отримання статусу біженця регулюється Законом про Іноземців .

 

Негативне рішення може бути прийняте за прискореною процедурою в наступних випадках:

 

- Якщо Ви повторно подаєте клопотання до Фінляндії при тому , що в перший раз отримали відмову ;

- Якщо Ви були в іншій країні - члені ЄС перед тим , як приїхали до Фінляндії , і фінські чиновники змогли це довести ;

- Якщо Ви приїхали через "безпечну країну" або країна Вашого проживання вважається " безпечною" ;

- Якщо клопотання виглядає як очевидно необгрунтоване з яких-небудь іншихпричин (наприклад , якщо в клопотанні не виявлено серйозних порушень прав людини ) .

 

Клопотання з проханням про надання притулку може бути написано на будь-якій мові , але апеляції та інші документи повинні бути написані по- фінськи . Переклад ( усний і письмовий ) може бути зроблений співробітником Консультаційного центру для біженців. З усіма питаннями щодо процедури , при необхідності оформлення будь-яких документів і з юридичними питаннями потрібно звертатися насамперед до цього центру . Необхідно звернутися до адвоката центру відразу після отримання відмови на будь-якому етапі , щоб подати апеляцію вчасно.

 

1.1 . Подача клопотання з проханням про притулок

 

Якщо Ви потребуєте захисту , тому що Ваші права серйозно порушувалися в країні Вашого проживання , Ви можете подати клопотання з проханням про надання політичного притулку у Фінляндії. Для цього Вам потрібно передати письмове клопотання прикордоннику , поліцейського або співробітнику Директорату з Імміграції при в'їзді в країну або відразу після цього. Для початку потрібно звернутися до них зі словами "Я прошу політичного притулку у Фінляндії" (англійською мовою "Ай Еплан фо азелюм ін Фінланд " ) . Прикордонники не мають права повернути Вас назад.

 

Дуже важливо чітко сформулювати причину , чому Ви просите притулок , написати , за що Ви переслідувалися. Добре аргументоване клопотання прискорить процес його розгляду . Клопотання на отримання статусу біженця одночасно є клопотанням на отримання дозволу на проживання. Ви можете вказати інші причини ( що не потрапляють під визначення Женевської конвенції ) , за якими Вам повинні дати дозвіл на проживання у Фінляндії , або повідомити про наявність особливих причин , чому Вам потрібно отримати цей дозвіл саме у Фінляндії ( наприклад , у Вас є там родичі , ви вже досить довго жили в цій країні і т.д.).

 

Ви можете написати клопотання про надання статусу біженця на Вашій рідній мові . Поліція повинна знайти перекладача на фінський . Використання російської мови може прискорити процес , так як перекладача з російської знайти легко. Не забудьте поставити підпис і дату на клопотанні . Потім Вас направлять в Центр утримання для біженців і нададуть у ньому житло до тих пір , поки не буде прийнято рішення по Вашій клопотанням . У Фінляндії існує близько 20 таких центрів у різних регіонах ; Ви можете вибрати один з них. Якщо поліція засумнівається в достовірності Ваших документів або запідозрить , що Ви приїхали через "безпечну країну" , можливо, що Вас заарештують.

 

При спілкуванні з поліцією і чиновниками потрібно вести себе впевнено , наполягати на наданні Вам можливостей , передбачених законодавством , і не погоджуватися на компроміси. У теж час дуже важливо залишатися спокійним , не кричати і не проявляти агресивності , так як емоційний тип поведінки дуже непритаманний фінам , викликає у них роздратування і може привести до безглуздих конфліктів.

 

1.2 . Утримання під арештом

 

Заарештовані біженці містяться або в поліції , або у в'язниці . У в'язниці зазвичай досить хороші умови утримання : тепла камера на одну людину з туалетом , достатньо їжі , медична допомога , щоденний душ , можливість перебувати за межами камери протягом години кожен день. Насильство не поширене .Тримають під арештом зазвичай від декількох днів до декількох тижнів , але не виключено і кілька місяців. Кожні два тижні суд вирішує , чи достатньо підстав , щоб продовжувати утримувати людину у в'язниці. На жаль , Фінляндія планує створення нових закритих ( тюремного типу) центрів для біженців , що, можливо , збільшить ймовірність і тривалість утримання під арештом. Якщо Ви були арештовані після прибуття до Фінляндії , важливо вимагати можливості негайно зв'язатися з адвокатом або із співробітником організації, що займається проблемами емігрантів ( Ulkomaalaisvaltuutettu , Ombudsman for aliens ) . Це Ваше право , хоча поліція не обов'язково скаже Вам про це. Фінські поліцейські можуть бути неввічливими (але рідко застосовують насильство ), тому наполягайте на своєму. Повідомте іншим чиновникам або співробітникам поліції , або Ви вважаєте , що Ваші права були порушені в процесі арешту.

 

Поки Ви перебуваєте під арештом , поліція проводить розслідування : встановлює Вашу особу і Ваш шлях від країни проживання до Фінляндії. Ваші відбитки пальців перевірять у банках даних інших країн- членів ЄС , щоб з'ясувати, чи не проїжджали Ви через одну з цих країн. Якщо виявиться , що проїжджали , то Ви будете вислані туди згідно Дублінської конвенції.

 

1.3 . Інтерв'ю

 

Процес розгляду клопотання починається з встановлення особи заявника , підстав для подання клопотання та інших питань , суттєвих для прийняття рішення. Поліція візьме у Вас відбитки пальців , зробить фотографії та зареєструє всі ідентифікучі Вас характеристики . Важливо бути точним при повідомленні інформації про членів Вашої родини , оскільки це буде принциповим моментом , якщо Ви отримаєте дозвіл на проживання і захочете , щоб Ваша сім'я приїхала до Вас .

 

В ході з'ясування обставин Вашої справи Ви маєте право на перекладача. Також , якщо хочете , Ви можете мати помічника і можете звернутися до співробітника організації, що займається проблемами емігрантів ( Ombudsman for Aliens ) . Зібрана про Вас інформація має конфіденційний характер і не розголошується в цілях забезпечення Вашої безпеки . Тому поліція і представники державних організацій не мають право звертатися до представництва Вашої країни у Фінляндії. За результатами розслідування буде складено звіт , який разом з іншими документами буде відправлений на розгляд до Директорату з Імміграції . Поліція повинна видати Вам копію звіту.

 

Заявника запрошують на інтерв'ю в поліцію через кілька днів чи кілька місяців після подачі клопотання. Директорат з Імміграції приймає рішення на підставі записаного на інтерв'ю протоколу , тому дуже важливо , щоб  історія, що розповідається заявником була записана повністю і точно.

 

1.4 . Розгляд клопотання Директоратом з Імміграції

 

У 2012 році Директоратом з Імміграції було розглянуто 3420 клопотань , 1840 заявників отримали  позитивне рішення . Заявник має право залишатися в Фінляндії принаймні до тих пір , поки його клопотання знаходиться на розгляді в Директораті з Імміграції .

 

Директорат з Імміграції прийме негативне рішення в таких випадках:

1 ) якщо Ви вже раніше зверталися з проханням про надання статусу в іншій країні - члені ЄС;

2 ) член Вашої родини має статус біженця в іншій країні - члені ЄС;

3 ) У Вас є або було право на проживання або віза іншої країни - члена ЄС;

4 ) Ви в'їхали до Фінляндії через іншу країну - член ЄС нелегально або уникнувши контролю на кордоні.

 

У цих випадках Ваше клопотання про надання статусу біженця може бути передано на розгляд до державних органів іншої країни - члена ЄС. Від Вас можуть зажадати покинути Фінляндію як тільки Ви отримаєте повідомлення про негативне рішення. Якщо Ви звертаєтеся з проханням про надання статусу біженця в Фінляндії вдруге , і Ваша ситуація не змінилася , то рішення знову буде негативним.

 

Директорат з Імміграції приймає рішення після того , як туди надійде протокол інтерв'ю . Ваш випадок буде розглядатися на основі письмових документів , ніякі особисті зустрічі з особою, що шукають притулок , не передбачені. Але Ви можете надіслати поштою додаткову інформацію в Директорат . Рішення приймається на основі всієї доступної інформації: тієї , що надали Ви в ході розслідування , запитаної представниками влади і т.д. На рішення також впливає наявність інформації про політичну ситуацію та забезпеченні прав людини в країні Вашого проживання .

 

Клопотання розглядаються в порядку черги. Тільки у виняткових випадках процес може бути прискорений . Однак , перевага віддається клопотаннями , поданими сім'ями з дітьми та неповнолітніми , які приїхали без супроводу. Директорат з Імміграції повідомляє рішення по Вашій справі в місцеве відділення поліції , яке повинно повідомити про нього Вас ( участь перекладача обов'язково ) .

 

Рішення Директората з Імміграції приймається або за звичайною , або за прискореною процедурою. Вибір процедури має певні наслідки : насамперед це впливає на процедуру оскарження негативного рішення , а також на те , яким чином Вас повертатимуть в країну проживання (рішення про це приймає теж Директорат з Імміграції ) . Вам можуть заборонити повторний в'їзд в п'ять Північних країн : Фінляндію , Швецію , Норвегію , Данію та Ісландію .

 

1.5 . Оскарження негативного рішення в Адміністративному Суді Гельсінкі

 

1.5.1 Оскарження рішення , прийнятого за прискореною процедурою

 

У першому і другому з випадків , перелічених у п.1.4 , негативне рішення може бути оскаржене в Адміністративному Суді Хельсінкі ( Helsingin hallinto - oikeus ) протягом 30 днів після повідомлення про відмову . Депортація , однак, може бути здійснена негайно після повідомлення , якщо суд дуже швидко не прийме рішення про тимчасове призупинення депортації . У цих випадках особи , які шукають притулок , не мають права чекати в Фінляндії рішення Адміністративного суду.

 

У третьому і четвертому випадках , перерахованих в п.1.4 , рішення теж може бути оскаржене в Адміністративному Суді Гельсінкі протягом 30 днів після повідомлення про відмову , але депортація може бути здійснена не раніше , ніж через 8 днів після повідомлення , 5 з яких мають бути робочими. Якщо Адміністративний Суд Гельсінкі не зміг прийняти рішення про призупинення депортації протягом 8 днів , заявника мають право депортувати.

 

На практиці це означає , що якщо шукач притулку , хоче чекати в Фінляндії рішення Адміністративного суду з приводу правомірності негативного рішення Директорату з Імміграції , то він / вона повинні дуже швидко знайти адвоката і перекладача . Клопотання про призупинення депортації має бути подано до Адміністративного Суду Гельсінкі негайно після повідомлення про негативному рішенні .

 

Суд в будь-якому випадку прийме рішення щодо оскарження , навіть якщо особа, яка добивається притулок , було депортовано .

 

1.5.2 Оскарження рішення , прийнятого за звичайною процедурою

 

Якщо Ваше клопотання розглядалося за звичайною процедурою , негативне рішення Директорату з Імміграції може бути оскаржене в Адміністративному Суді Гельсінкі протягом 30 днів після оголошення рішення; і шукач притулку , може чекати в Фінляндії прийняття рішення по оскарженню. Зазвичай , суд приймає рішення без додаткових зустрічей з особою, що шукають притулок , але можливо і запрошення його на засідання суду для інтерв'ю. Якщо суд скасовує рішення Директорату з Імміграції , справа направляється на повторний розгляд Директоратом .

 

1.6 . Оскарження негативного рішення у Верховному Адміністративному Суді

 

Якщо Адміністративний Суд Гельсінкі не скасував рішення Директорату з Імміграції , його рішення може бути оскаржене у Верховному Адміністративному Суді ( Korkein hallinto - oikeus ) , але тільки якщо апеляція буде прийнята до розгляду. Депортація може бути здійснена після оголошення рішення Адміністративного Суду Гельсінкі , якщо Верховний Адміністративний Суд не прийме рішення , тимчасово призупиняє депортацію .

 

Якщо апеляція була прийнята до розгляду та справа знаходиться у Верховному Адміністративному Суді , то це означає , що рішення ще може бути негативним або позитивним. На практиці , Верховний Адміністративний Суд приймає апеляції до розгляду дуже рідко і рішення Адміністративного Суду Гельсінкі зазвичай є остаточним рішенням.

 

2 . Права та обов'язки осіб , які шукають притулок

 

Одна з найбільших проблем , пов'язаних з процедурою розгляду клопотань про надання притулку в Фінляндії , - довгий час очікування. Іноземець може отримати право працювати в місцевій організації по найму тільки через три місяці після його реєстрації як особи, що шукає притулок. На практиці , організації по найму неохоче дають такий дозвіл , навіть якщо він міг би отримати роботу. Внаслідок високого рівня безробіття у Фінляндії , дозвіл може бути дано , тільки якщо ця робота не може бути виконана громадянином Фінляндії або тим , у кого вже є дозвіл на роботу. Дуже небагатьом особам, які шукають притулок , вдається знайти роботу , але деякі все-таки працюють.

 

Якщо особа, яка добивається притулку , залишає своє місце проживання на тривалий період , вона повинна повідомити про це представникові влади , який займається його справою. Термін , на який можна залишати місце проживання без повідомлення влади , не встановлено законом. Мається на увазі, що влада завжди повинна мати можливість повідомити Вас про прийняті рішення . З одного боку , бути поінформованим про це у Ваших інтересах , з іншого , влада вимагає повідомляти про тимчасові від'їзди або переїзді , щоб мати можливість розшукати Вас для депортації .

 

Ви можете вільно переміщатися по країні , але не можете залишати її (інакше Ваше клопотання буде визнано недійсним ) . Під час очікування рішення Вам буде виплачуватися соціальна допомога , яке дозволяє задовольняти основні життєві потреби .

 

Якщо Ваше клопотання розглядається за звичайною процедурою , то , швидше за все , Вам потрібно буде чекати рішення Директорату з Імміграції від 1 до 2 років. Вся процедура (разом з оскарженням рішень ) може тривати до 4 років. Неповнолітні без супроводу зазвичай отримують рішення швидше , ніж дорослі , але час очікування теж може бути близько року. Щороку близько 100 неповнолітніх звертаються з проханням про надання статусу біженця у Фінляндії.

 

Шукач притулку , має право на отримання безкоштовної юридичної допомоги ( консультацій ) протягом усього часу проходження процедури. Однак , тільки на етапі підготовки справи до Адміністративного Суду у нього є право знайти адвоката і отримати фінансову допомогу для повної оплати його послуг. Перекладача він отримує безкоштовно на всіх етапах процедури.

 

В інтересах Вашої безпеки Директорат з Імміграції не обговорюватиме Ваше клопотання та проходження процедури по телефону. Він не може оцінити , скільки часу займе процес розгляду Вашого клопотання. Якщо Ви хочете доповнити клопотання ще якимись документами або є особливі причини для того , щоб процес розгляду був прискорений , відправте в Директорат лист поштою . Співробітники табору для біженців можуть Вам дати поради з усіх практичних питань . З питань застосування законодавства звертайтеся в Консультаційний центр для біженців ( Pakolaisneuvonta , Refugee Advice Centre , RAC ) . Ви можете звернутися до державного центру юридичної підтримки або зв'язатися з приватним адвокатом , якщо Ви потребуєте юридичних рекомендаціях з приводу оскарження рішень . Також можна звернутися за допомогою до співробітника організації у справах емігрантів ( Ulkomaalaisvaltuutettu , Ombudsman for Aliens ), який відповідає за забезпечення безпеки іноземців і надання консультацій. У разі психологічних проблем потрібно звертатися в Кризовий центр для іноземців ( Foreigners ' Crisis Centre ) . Постраждалі від тортур можуть піти в Реабілітаційний центр ( Rehabilitation Centre for Victims of Torture ) .

 

У 2000 році в Закон про Іноземців була включена можливість проведення тесту ДНК для використання його результатів як доказ наявності родинного зв'язку . Директорат з Імміграції вирішує , чи буде тест оплачено з коштів держави .

 

3 . Особливості ситуації для біженців з Чечні

 

Фінляндія намагається підтримувати добрі відносини з Росією , тому отримати статус для біженців з Чечні у Фінляндії важче , ніж в інших європейських країнах. Політика по відношенню до біженців у Фінляндії теж більш жорстка , ніж в інших європейських країнах. Отримати статус біженця в Фінляндії можливо. На даний момент було тільки одне негативне рішення за клопотанням про надання притулку , поданому біженцем з Чечні.

 

4 . Корисні адреси в Фінляндії

 

1 ) Директорат з Імміграції ( Ulkomaalaisvirasto )

Directorate of Immigration

Адреса для відвідувань в Гельсінкі :

Siltasaarenkatu 12 A , FIN - 00530 Helsinki

Поштова адреса:

PO BOX 92 , FIN - 00530

Helsinki

Тел. : +358-9-4765 500

E - mail : ulkomaalaisvirasto@uvi.fi

http://www.uvi.fi

 

2 ) Консультаційний центр для біженців ( Pakolaisapu ) Refugee Advice Centre

Неурядова організація . Надає юридичну допомогу та рекомендації особам, які шукають притулок , біженцям та іншим іноземцям , які перебувають у Фінляндії. На даний момент в організації працюють дев'ять адвокатів , чотири консультанта та адміністративні співробітники . Офіси організації розташовані в різних частинах Фінляндії : у містах Гельсінкі , Коувола ( Kouvola ) , Оулу ( Oulu ) і Вааса ( Vaasa ) . Консульта - ційний центр займається захистом прав іноземців. Організація визнана експертом в справах біженців та іноземців. Центр надає базову інформацію про процедуру розгляду клопотання на отримання статусу біженця у Фінляндії. Адвокати допомагають на етапі подання клопотання про надання статусу біженця , а також при оскарженні рішень у суді .

 

Адреса:

Varastokatu 12 B

00580 Helsinki

Тел. : +358-9-2519 000

E - mail : pakneuv@kaapeli.fi

http://www.pakolaisneuvonta.fi/

 

4 ) Реабілітаційний центр для постраждалих від катувань Rehabilitation Centre for Victims of Torture Deaconess Institute of Helsinki

Munkkisaarenkatu 16

00100 Helsinki

Тел. : +358-9-7750 7584

 

5 ) Кризовий центр для іноземців Foreigners ' Crisis Centre

Simonkatu 12 B

00100 Helsinki

Тел. : +358-9-685 2828

 

6 ) Товариство фінсько -грузинської дружби Finnish Georgian Society

Kirjatyontekijankatu 2 , 00170 Helsinki

Тел. : +358-9-1354 188

 

Біженцям з Чечні потрібно насамперед зв'язатися з Товариством фінсько -грузинської дружби , оскільки ця організація проводить кампанію за надання статусу біженцям з Чечні і надає консультації.

 

7 ) Червоний Хрест Фінляндії

Finnish Red Cross

Tehtaankatu 1a

PO Box 168

FIN - 00141 Helsinki

Telephone : +358 9 129 31

Fax: +358 9 129 3327

E - mail : webmaster@redcross.fi

Website: http://www.redcross.fi

 

bottom of page