top of page

Процедура отримання статусу біженця в Італії.

Статус біженця в Італії .

 

Іммігранти , що подають запит для надання їм статусу біженця в Італії , не завжди чітко розуміють , що статус біженця і субсидіарний захист не є одним і тим же , а мають суттєві відмінності . Як набуття статусу біженця , так і отримання субсидіарного захисту , пов'язане з окремим розглядом спеціальною територіальною комісією , яка враховує всі нюанси переслідування іммігранта на його батьківщині.

 

Хто ж такі біженці ?Законодавчий декрет 251/2007 ( дивіться статтю 2 , пункт 1 , букву "е" ) чітко описує , хто саме може отримати статус біженця. Це громадяни країн , що не є частиною Європейського Союзу , або особи без громадянства, що перебувають за межами батьківщини , де вони переслідуються за своє віросповідання , за расовою ознакою , з політичних чи інших переконань , які роблять їх членами гнаної і

 

переслідуваної в рідних краях соціальної групи (згідно ст. 8 цього ж Декрету) . Статус біженця доступний іммігрантам , які мають право на захист будинку , але через страх що відмовилися від неї. Також біженцями можуть бути визнані не маюючі громадянства особи , які з тих же причин виїхали за межі батьківщини , і не мають можливості або бажання повертатися назад , побоюючись за своє життя чи свободу.

 

Крім статусу біженця , існує ще один вид міжнародної допомоги іммігрантам , які не мають можливість довести в повному обсязі , що вони підпадають під категорію біженців. Йдеться про тих громадян іноземних держав , які в разі повернення на батьківщину або на своє колишнє місце проживання , можуть зіткнутися з ситуацією , що загрожує їм серйозними проблемами , а звертатися до захисту у своїй державі вони бояться . У таких випадках , ці іммігранти можуть отримати субсидіарний захист. Серед причин для його отримання можуть бути загроза життю і здоров'ю іммігранту на його батьківщині в зв'язку з бойовими діями за внутрішнього або міжнародного військового конфлікту , вироку до смерті або можливості стати жертвою катувань.

 

Остаточне рішення про присвоєння статусу біженця або наданні субсидіарної захисту залишається за Центральною комісією з надання прав на притулок. У разі відмови , варто звертатися в судові інстанції. Іноді суд може надати статус біженця в самих найменш доказових ситуаціях . Характерний приклад громадянина Сенегалу , чиє клопотання було задоволено постановою 15981 Касаційного суду Італії 20.09.2012 року. Сенегалець звернувся до Апеляційного суду з проханням дати йому статус біженця , ПМП або надати субсидіарну захист. Приводом для подання запиту і втечі з батьківщини , послужило переслідування його в Сенегалі за нетрадиційну сексуальну орієнтацію. Гомосексуалізм є злочином в Сенегалі , але апеляційний суд сенегальцю відмовив , оскільки останній не зміг надати необхідних доказів тиску або насильства по відношенню до нього з боку влади Сенегалу або громадськості , а з'ясувати належним чином загальну картину з положенням гомосексуалістів в Сенегалі суд не зміг.

 

Верховний суд Італії був іншої думки , переслідування повинно розглядатися , на думку суду , не тільки за фактами проти конкретної особи, але і в рамках прогнозування ситуації , пов'язаної з можливими радикальними заходами проти людини , проведеними навіть в рамках закону. Логіка суду така: в Сенегалі гомосексуалізм є злочином , і всі гомосексуалісти відповідно в будь-який момент можуть бути піддані покаранню , що є порушенням прав людини. Апеляційний суд , на думку верховного суду , проігнорував існуючі публікації в ЗМІ та звіти неурядових організацій , що підтверджують переслідування гомосексуалістів у Сенегалі.

 

Які документи регулюють в Італії процедуру надання статусу біженця ?

 

Це вищезгаданий Декрет 251/2007 , Конституція Італії , Закон про іноземців , Закон про регулювання імміграції , Шенгенська угода , Дублінська конвенція , Женевська конвенція , а також Нью- Йоркський протокол про статус біженців.

 

Після надання іммігранту статусу біженця , можлива подача їм прохання на отримання виду на проживання , а потім і отримання громадянства. Біженцям видають дозвіл на проживання на два роки , який можливо продовжити . У зв'язку з дозволом перебування в Італії з гуманітарних причин , вид на проживання видають на один рік , але потім його також можна продовжити . Програми інтеграції біженців в Італії немає , але можлива фінансова допомога - у вигляді допомоги в розмірі сімнадцяти з половиною євро в день на протязі дев'яноста днів . Раз на рік , але не частіше ніж чотири рази на шість років , біженець може отримати допомогу в сумі 2066 євро. Біженець має право отримати роботу , має доступ на рівних підставах до системи охорони здоров'я та освіти , а через п'ять років після надання статусу біженця , звернутися за отриманням громадянства Італії .

 

Історія з сенегальцем підтверджує , що при подачі запиту на надання статусу біженця , головний акцент потрібно звертати на грамотне формулювання мотиву запиту - переслідування за ті чи інші переконання або притаманні вам від народження риси , з документальним підтвердженням переслідування і його описом. Наприклад , вас вигнали з роботи або погрожували вбити за те , що ви , належите до релігійної конфесії чи ви не тієї національності чи расової приналежності . Ви зверталися до держави за допомогою, але вам відмовили , або ж держава не може забезпечити вам безпеку , що особливо характерно під час збройного конфлікту - все це також буде зайвим приводом для того , щоб рішення про отримання іммігрантом статусу біженця було позитивним . При допущенні найменшої неточності у викладі історії переслідування , не кажучи вже про наявність у ній відвертої неправди , яку насправді легко обчислити , ні про якому статусі біженця мови бути не може. У такому випадку претендує на статус біженця іммігранта просто видворяють з країни. Розгляд справи комісією може тривати досить довго , але при цьому , як тільки подано запит , знаходження на території Італії є цілком легальним .

 

Запит на надання статусу біженця є відмовою від вашої попередньої країни на користь тієї країни , від якої ви маєте намір отримати захист .

 

bottom of page